AdWords, GDN oraz reklamy na YouTube, czyli jak promować mały biznes za pomocą Google?

Dominika Dumin

Drugą część warsztatów “Twój biznes na Allegro, czyli jak wykorzystać technologię do efektywnej promocji, sprzedaży i finansowania”, poświęcona marketingowi internetowemu dla małych firm w kontekście reklamy AdWords, Google Display Network oraz reklamy na YouTube.

Spotkanie poprowadziła Dominika Dumin, która pracuje we wrocławskim oddziale firmy Google, gdzie zajmuje się budowaniem kampanii reklamowych w AdWords:

Rynek reklamy w Polsce

Google w Polsce dociera do niemal 24 milionów osób w Polsce. Jest to duża grupa docelowa, w której mogą się znajdować Twoim potencjalni klienci.

zrzut-ekranu-2016-11-24-o-11-46-57

 

Pod względem konsumpcji mediów nadal prym wiedzie telewizja, ale coraz bardziej rysuje się zmiana trendu i wzrost znaczenia internetu.

AdWords

My nie wchodzimy do internetu, my żyjemy w internecie.

Konsument w internecie jest kapryśny. Korzysta naprzemiennie ze smartfona i laptopa lub tabletu. Ścieżka zakupów, po której się przemieszcza, jest bardziej skomplikowana niż kiedyś. Przed zakupem użytkownik sprawdza opinie, porównuje koszty, krąży po sieci, w międzyczasie zaglądając na inne ciekawe strony. Zanim podjęta zostanie ostateczna decyzja finalizująca zakup, mija dużo czsu. Miliony momentów to miliony sygnałów i każdy z nich ma spore znaczenie dla sprzedającego. Należy pamiętać, że każdy z tych momentów można przekuć w pozyskanie uwagi Klienta, wykorzystując usługi Google, takie jak wyszukiwarka (search), sieć reklamowa Google (GDN) oraz YouTube. Dzięki temu można dotrzeć do Klienta w różnych miejscach: poprzez tutorial filmowy na Youtube, artykuł na Onecie czy linki w Google Play.

Wyszukiwarka Google’a dociera do 95% polskich internautów i statystycznie każdy użytkownik co najmniej 2 razy dziennie z niej korzysta. Dzięki temu wykorzystując kampanie reklamowe i konto AdWords można w łatwy sposób trafiać do klientów.

Jak zbudować kampanię reklamową w AdWords?

W ramach jednej kampanii możemy wyróżnić kilka grup reklam. Każda z grup powinna być przypisana do innej reklamy i związanych z nią słów kluczowych. Warto pamiętać, aby nie mieszać ze sobą kilku różnych reklam. Jest to ważne z punktu widzenia wyświetlania się naszej reklamy użytkownikowi, który wpisuje odpowiednią frazę w wyszukiwarce. Unikanie mieszania reklam zapobiega spadkom wyników jakości oraz coraz wyższym stawkom za wyświetlanie reklam.

AdWords

W ramach kampanii należy określić typ kampanii, czyli źródło gdzie chcemy wyświetlać się użytkownikowi, następnie budżet dzienny jaki chcemy na to przeznaczyć a także kierowanie geograficzne, czyli jakie lokalizacje ma obejmować nasza reklama (np. cała Polska lub tylko dane miasto) oraz na jakich urządzeniach ma się wyświetlać (np. tylko smartfony).

W ramach grup reklam określamy maksymalne interesujące nas stawki za kliknięcie, słowa kluczowe, teksty reklamowe i rozszerzenia.

AdWords

Co rządzi reklamą w Google?

Reklama w wyszukiwarce Google także podlega rankingowi.

AdRank to funkcja maksymalnej stawki za kliknięcie, którą jesteśmy gotowi zapłacić, przemnożona przez wynik jakości.

Jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że mamy 3 reklamodawców. Reklamodawca numer 1 wymyślił sobie, że chce płacić 1,9 zł za kliknięcie. Wynik jakości 5. Po przemnożeniu AdRank wyjdzie na poziomie 9,5.

Kolejny reklamodawca chce płacić 3 zł. Wynik jakości 3. AdRank na poziomie 9.

Natomiast reklamodawca numer 3 gotowy  jest zapłacić najmniej, bo tylko złotówkę, więc mogłoby się wydawać, że będzie najniżej, ale ma wynik jakości 10, więc tak naprawdę jego AdRank będzie najwyższy (czyli 10). W związku z tym jego pozycja reklamy będzie także najwyższa.

AdWords

W AdWords nie jest ważne, ile jesteśmy gotowi zapłacić za kliknięcie, ale liczy się wynik jakości i fakt czy wybrane przez nas słowa kluczowe są trafne względem naszej reklamy i względem tego, co jest na naszej stronie docelowej.

Za każdym razem, gdy ktoś wpisuje zapytanie do wyszukiwarki, dochodzi do aukcji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę hasło, do aukcji wchodzą ci reklamodawcy, którzy określili, że chcą się pokazać na to konkretne hasło.  Zatem finalnie pozycja reklamy jest wypadkową maksymalnej stawki za kliknięcie i wyniku jakości.

Dwa typy reklam w AdWords

Funkcjonują 2 typy reklam: tekstowe i zakupowe, czyli Google Zakupy.  Reklama tekstowa zawiera w nagłówku słowo kluczowe, które powtórzone jest w opisie. Dodatkowo, aby jej funkcjonalność była kompletna, w jej opisie powinny także zostać podkreślone unikalne walory oferty (jeżeli posiadamy promocje, zniżki, cokolwiek przykuwającego uwagę – pokazujmy to). Dobrze jest również, gdy wyświetlają się wszystkie możliwe rozszerzenia reklam, czyli linki do podstron lub rozszerzenia lokalizacji, dzięki czemu użytkownik zobaczy od razu fizyczny adres i jego lokalizację na google.maps.

AdWords

AdWords

Reklamy zakupowe, czyli Google Zakupy, to tak naprawdę reklamy zdjęciowo-opisowe. Ich olbrzymią przewagą nad reklamami tekstowymi jest dołączona do opisu fotografia. Zdjęcia przemawiają do ludzi dużo silniej, niż sam tekst. Użytkownik zachęcony fotografią poszukiwanego artykułu lub usługi, chętniej kliknie reklamę przenoszącą go do konkretnego sklepu sprzedającego potrzebną mu rzecz. Z reklamami zakupowymi powiązana jest usługa konta Merchant Center, stanowiąca naszą bazę artykułów oraz cen im odpowiadających. Pamiętać przy tym należy, aby wraz ze zmianą cen na stronie sklepu uaktualniać także ceny artykułów bezpośrednio w Merchant Center.

AdWords

Google Display Network

Jest to sieć reklamowa i największy dostawca reklam displayowych na wszystkich urządzeniach, z ponad 20 milionami unikalnych użytkowników. Mowa tutaj o setkach tysięcy witryn internetowych.  Generuje 95% zasięgu na komputerach (nr 1) oraz 87% zasięgu na komórkach (nr 1). Dane te pokazują, że korzystanie z Google Display Network  (GDN) pozwala na łatwiejsze dotarcie do użytkowników korzystających z różnych urządzeń, zarówno na witrynach mobilnych, jak i na aplikacjach.

AdWords

W tej usłudze wyróżniamy 3 typy reklam:

 • tekstowe
 • graficzne
 • multimedialne i wideo

Targetowanie, czyli docieranie reklamy w odpowiednie miejsca, odbywa się w oparciu o grupy docelowe, które mogą być definiowane na różne sposoby:

 • określając kim są użytkownicy (płeć, wiek, odbiorcy o podobnych zainteresowaniach)
 • określając gdzie są użytkownicy (słowa kluczowe, tematy, miejsca docelowe)
 • określając gdzie byli użytkownicy (remarketing, podobni odbiorcy)

Ciekawym i bardziej skomplikowanym tematem jest targetowanie na słowa kluczowe. W połączeniu z targetowaniem na określone tematy otrzymujemy możliwość  targetowania kontekstowego.

Jak to działa?

Otóż wybieramy sobie słowa kluczowe, następnie system skanuje zawartość danej strony i patrzy, czy sama zawartość strony jest podobna do wybranych słów kluczowych, które wcześniej określiliśmy.  Jest to targetowanie wyrafinowane z uwagi na fakt, iż technologia skanuje każdą stronę w naszej sieci reklamowej, żeby serwować najbardziej precyzyjne reklamy.

Targetowanie po tematach jest rozwiązaniem na tyle ciekawym z punktu widzenia sprzedawcy, że po pierwsze daje możliwość wyboru określonej tematyki stron, którą zainteresowany jest dany użytkownik. Ponadto wszystkie strony w sieci GDN są dostępne w opcji targetowania po tematach. W łatwy sposób można sprawdzać wyniki i wybierać najbardziej efektywne grupy tematów. Po pewnym czasie od rozpoczęcia emisji reklamy, możemy sprawdzić, gdzie mieliśmy najwięcej konwersji, gdzie było największe zainteresowanie oraz po prześledzeniu pewnych miejsc docelowych pod kątem niskiej konwersji i współczynnika klikalności (stosunek kliknięć do wyświetleń), możemy daną reklamę wyłączyć. Dostępnych jest ponad 1750 tematów i podtematów w celu dotarcia do odpowiednich użytkowników.

Reklamy graficzne:

 • działają na wszystkich urządzeniach
 • automatyczne dopasowywanie rozmiaru reklamy do urządzenia
 • konwersja Flash na HTML5
 • reklamy HTML5 są akceptowalne, jeśli:
  –  utworzono je w narzędziu Google Web Designer (narzędzie jest darmowe)
  –  zostały zaakceptowane przez partnera 3PAS

YouTube

Druga najważniejsza strona w Polsce, zaraz po wyszukiwarce Google, z 13,8 mln użytkowników.

Tworząc jakąkolwiek strategię reklamową wideo nie powinno się pomijać Youtube ze względu na kilka istotnych kwestii:

 • 8,12 milionów, jeżeli chodzi o wyniki wyszukiwania
 • 16,97 milionów stron oglądania wideo
 • 50% wzrost dziennego czasu oglądania rok do roku
 • 1 miliard użytkowników miesięcznie
 • największa platforma video na świecie
 • 9 mld godzin spędzonych na oglądaniu miesięcznie
 • 40% czasu generują urządzenia mobilne

AdWords

Podstawową formy reklamy na YouTube jest TrueView: płacisz jeśli użytkownik obejrzy 30 sekund reklamy lub obejrzy całą reklamę, jeśli trwa ona krócej niż 30 sekund.

Przed rozpoczęciem wystawiania reklam na YouTube warto zapoznać się z Google Trends. Wpisywanie się w trendy znacząco zwiększa skuteczność reklamy. Jakiś czas temu zobrazował to trend Harlem Shake, a odwzorowanie go przez ponad 30 marek, między innymi Pepsi Max, Red Bull, Top Shop, wpłynęło na zwiększenie ich przychodów.

Innym przydatnym narzędziem jest YouTube Ads Leaderboard.

Dzięki niemu można filtrować najpopularniejsze wyszukiwania np. pod względem kraju lub filtrów bezpieczeństwa. Można również ustawić subskrypcję do najpopularniejszych trendów wyszukiwania, dzięki czemu dowiemy się które wideo były najczęściej odtwarzane i udostępniane na Facebooku oraz Twitterze.

Podsumowując: co zyskamy  korzystając z Google AdWords?

 1. Kontrola wydatków – od Ciebie zależy jak dużo zainwestujesz. W każdym momencie możesz zmieniać budżet kampanii lub ją wstrzymać
 2. Płacisz tylko za kliknięcia – budowa kampanii oraz jej wyświetlenie nic nie kosztuje. Płacisz dopiero wówczas, gdy ktoś kliknie Twoją reklam
 3. Tylko dla Twoich klientów – Ty najlepiej znasz swoich Klientów, dlatego to Ty decydujesz komu, gdzie i kiedy wyświetli się reklam
 4. Mierzalność – co miesiąc otrzymujesz raporty ze statystykami skuteczności kampanii, zawierające m.in. liczbę wyświetleń reklamy, liczbę kliknięć i analizę kosztów
Jak wykorzystać AdWords do zwiększenia sprzedaży swoich produktów w Internecie? Warsztat Kredytmarket Click To Tweet

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam wiedzę na temat AdWords i zachęcił do spróbowania reklamy w wyszukiwarkach internetowych. Jeśli macie dodatkowe pytania związane z tym tematem, piszcie śmiało na mikad@google.com.

Pierwszą część warsztatów „Twój biznes na Allegro” znajdziesz tutaj.

Jak oceniasz powyższy artykuł?

Kliknij wybraną gwiazdkę by ocenić go!

Średnia ocena / 5. Liczba ocen:

Przykro nam, że artykuł Cię rozczarował!

Pomóż nam go ulepszyć!