Bezpieczeństwo kredytów online

Aleksander Widera

Polacy, a szczególnie polscy przedsiębiorcy, pokochali pieniądze w telefonach i komputerach. Doskonale to rozumiem, bo przecież żyjemy w XXI wieku i przy obecnym rozwoju nowoczesnej technologii jesteśmy w stanie prowadzić swoją firmę w pełni online. Przecież nikt nie lubi stać w kolejkach i tonąć w papierach, a już na pewno rozmawiać z robotem na infolinii.


Kredytmarket.com jest platformą kredytową, ktora idzie z duchem czasu i omija wszystkie bezsensowne procedury, które zabijają przedsiębiorczość. Składasz wniosek całkowicie online – bez żadnych papierów. Decyzję kredytową dostajesz w 15 minut – też online. Ale to już przecież wiesz.

W Kredytmarket najbardziej cenimy Twoje bezpieczeństwo

Tworząc Kredytmarket.com wiedzieliśmy, że technologia umożliwia udzielanie kredytów szybko i wygodnie, przy zachowaniu wysokiej jakości weryfikacji kredytobiorców oraz w rozsądnej cenie. Jednak kwestią, która najbardziej zaprzątała mi głowę, była skuteczna ochrona danych klientów.

Już od pierwszych etapów budowy platformy Kredytmarket.com zdecydowaliśmy się na współpracę z renomowanymi partnerami technologicznymi. Dzięki temu możemy korzystać z najbardziej aktualnych i nowoczesnych rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo pieniędzy Klientów. W każdym przypadku przesyłanie danych odbywa się przez zaszyfrowane połączenia.

Do zweryfikowania Twojej tożsamości i przychodów, poprosimy Cię o zalogowanie się do bankowości online.

Podane hasło wykorzystujemy zawsze jednorazowo, wyłącznie do odczytania danych (np. historii rachunku) niezbędnych do zbadania zdolności kredytowej. Na Twoim koncie nie dokonujemy żadnych zmian ani nie wykonujemy żadnych operacji, technicznie nie możemy tego zrobić. Nigdy nie zachowujemy danych użytych do logowania do banków. Pozostałe dane są przechowywane na serwerach strzeżonych wieloetapowym uwierzytelnianiem dostępu i szyfrowaniem.

Z szyfrowania danych korzystasz każdego dnia, kiedy używasz smartfona – np. robiąc zakupy online lub logując się do aplikacji bankowej, a nawet logując się do poczty elektronicznej. Maszyną szyfrującą jest przeglądarka internetowa – ta w komputerze, ale również ta w telefonie. Twoje prywatne informacje są przesyłane dzięki temu między komputerem lub telefonem a serwerem w zakodowanej, bezpiecznej formie.

Do zabezpieczenia komunikacji online korzysta się z połączenia metod klucza prywatnego i publicznego, a do tego dołącza certyfikaty i uwierzytelnianie. Twoja przeglądarka sama “informuje” serwer, że wpisujesz poufne dane, np. numeru karty kredytowej. Wtedy zostaje uruchomiony protokół TLS (ang. Transport Layer Security). Twoje połączenie będzie przebiegać przez bezpieczny protokół HTTPS (ang. Hypertext Transfer Protocol Secure), a serwer sieciowy wyśle do niego swój klucz publiczny z certyfikatem. Przeglądarka porówna certyfikat z listą zainstalowanych na komputerze i w ten sposób potwierdzi tożsamość serwera. Trochę to zagmatwane, ale zapewnia bezpieczeństwo Twoich danych w sieci.

Gwarantujemy bezpieczeństwo Twoich danych

Nasza platforma jest w pełni bezpieczna z trzech powodów:
Bezpieczna wymiana danych – przekazywanie danych przy logowaniu się do banku w celu weryfikacji Twojej sytuacji finansowej, odbywa się poprzez bezpieczny protokół SSL. To dziś najbezpieczniejsze narzędzie do ochrony informacji przesyłanych w internecie. Z tego protokołu korzystają banki, kiedy logujesz się na swoje konto.
Troska o dane wrażliwe – aby zweryfikować Twoją sytuację finansową, potrzebujemy tylko niezbędnych danych, tj.: dane firmy, płatności za składki ZUS, VAT i podatek dochodowy. Nasz system zrobi resztę!
Nie zapisujemy danych – po weryfikacji wszystkie Twoje dane są trwale usunięte wraz z wygaśnięciem sesji połączenia z bankiem.

Niestety, nawet najnowocześniejsze zabezpieczenia techniczne mogą zawieść, jeśli sami nie będziemy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Aby Twoje pieniądze były bezpieczne, kiedy korzystasz z nich przez komputer lub mobilnie, pamiętaj o tych podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

 1. Nie udostępniaj nikomu loginu i hasła.
 2. Regularnie zmieniaj hasło do logowania w systemie. Najlepiej, aby hasło było trudne do złamania – możesz skorzystać z aplikacji, które generują oraz zapamiętują Twoje hasła w jednym miejscu.
 3. Nie otwieraj podejrzanych linków w otrzymanych wiadomościach e-mail i SMS.
 4. Zainstaluj i aktualizuj oprogramowanie antywirusowe, które może uchronić komputer i urządzenia mobilne przed wirusami oraz oprogramowaniem szpiegującym. Na bieżąco aktualizuj system operacyjny urządzenia oraz regularnie skanuj każde urządzenie programem antywirusowym.
 5. Regularnie sprawdzaj, czy numery rachunków w przelewach zdefiniowanych nie uległy zmianie.
 6. Przed potwierdzeniem transakcji zawsze weryfikuj zgodność numeru konta, na które przelewasz środki pieniężne z numerem odbiorcy oraz numerem, który jest w kodzie potwierdzającym transakcję, przekazanym z wykorzystaniem SMS.
  Na bieżąco przeglądaj historię rachunku i operacji na każdej karcie płatniczej pod kątem podejrzanych transakcji. Jeżeli jest to możliwe, to włącz powiadomienia SMS o każdej wykonywanej transakcji.
 7. Nie kopiuj numerów rachunków bankowych do przelewów („kopiuj-wklej”), ale wpisuj je samodzielnie i dokładnie weryfikuj.
 8. Nie korzystaj z bankowości elektronicznej za pośrednictwem niesprawdzonych połączeń (np. publicznej WiFi).
 9. Zadbaj, aby każde używane oprogramowanie pochodziło z legalnego i zaufanego źródła.
 10. Jeżeli zaobserwujesz nietypowe lub podejrzane działania, niezwłocznie zgłoś ten fakt do instytucji finansowej, z której usług korzystasz w ramach bankowości elektronicznej.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz powyższy artykuł?

Kliknij wybraną gwiazdkę by ocenić go!

Średnia ocena / 5. Liczba ocen:

Jeszcze nikt nie ocenił! Oceń jako pierwszy/a.

Przykro nam, że artykuł Cię rozczarował!

Pomóż nam go ulepszyć!

Aleksander Widera

Zainspirowany przez przyjaciół rozpoczął projekt Kredytmarket, przekonał inwestorów i pozyskał do współpracy wspaniałych ludzi. Wcześniej przez 15 lat związany z rynkiem produktów inwestycyjnych (ipopema), bankowością (mBank) i usługami doradztwa gospodarczego (pwc).