Jak zwiększyć sprzedaż produktów w Internecie? Wykorzystaj lejek konwersji!

Ewa Wysocka

Jak możesz zbudować strategię marketingową dla swojego e-biznesu w oparciu o lejek konwersji – czyli psychologiczną ścieżkę angażowania ludzi w internecie? Jak prowadzić ich od momentu, w którym po raz pierwszy zobaczą Twoją firmę do momentu, w którym kupią Twój produkt?

Czwarta część warsztatów “Twój biznes na Allegro, czyli jak wykorzystać technologię do efektywnej promocji, sprzedaży i finansowania”. Prezentację poprowadziła Ewa Wysocka, właścicielka firmy konsultingowej zajmującej się budowaniem i wdrażaniem strategii marketingowych.

Poprzednie prezentacje znajdziesz tutaj:

Dlaczego warto oprzeć swoją strategię sprzedaży na lejku konwersji?

“Aby osiągnąć sukces w marketingu ważne jest testowanie i próbowanie nowych rzeczy.”

Lejek konwersji to ścieżka. Najpierw musisz dotrzeć do szerokiej grupy publiczności i dać im znać o swoim produkcie. Starasz się pokazać swój produkt w Internecie i skierować swoją grupę odbiorców na jakiś problem czy jakąś potrzebę, z której niekoniecznie zdają sobie sprawę w tej chwili.

Na przykład: kolorowe bawełniane kombinezony do noszenia w domu są fajne. Owszem, każdy kto zobaczy taki kombinezon podczas odwiedzin znajomego, stwierdzi, że czemu nie, mógłby sobie coś takiego kupić. Ale póki nie zobaczymy takiego kombinezonu – nie zdajemy sobie sprawy o jego istnieniu.

Im bardziej stajemy się zamożni, tym więcej rzeczy chcemy mieć. Pojawia się coraz więcej produktów, które nie są produktami pierwszej potrzeby. Ale nie wiemy CO chcemy mieć, dopóki tego gdzieś nie zobaczymy.

Jak wygląda ścieżka konwersji i na jakich poziomach zaangażowania może znajdować się nasz klient?

Jeżeli wiemy czego chcemy, po prostu wyszukujemy ten przedmiot w sieci. I, po porównaniu cen oraz właściwości produktu, dokonujemy zakupu. Ale, jak już wspomniałam, to sytuacja idealna. Większość osób, które mogłyby być twoim klientem albo o zupełnie nie wie o istnieniu twojego produktu albo coś o nim słyszało, ale nie jest do końca przekonanym do jego zakupu.

Odnosi się to zwłaszcza do artykułów, które nie są produktami pierwszej potrzeby – do ich zakupu można zachęcić tworząc właśnie ścieżkę konwersji.

W zależności od tego, na jakich poziomach zaangażowania związanych z twoim produktem znajduje się twój klient, możesz wpływać na jego odczucia. Wspomniane poziomy zaangażowania to:

  1. Wytrącenie z rutyny
  2. Zaciekawienie
  3. Poczucie częściowo zrealizowanego celu
  4. Zaufanie
  5. Zgoda na przedstawienie oferty
  6. Odrzucenie wątpliwości
  7. Chęć zakupu
  8. Chęć ponownego zakupu

Jakie narzędzia internetowe możesz wykorzystać na poszczególnych poziomach?

Poziom 1 i 2: Wytrącenie z rutyny & Zaciekawienie

Najpierw musisz pobudzić zainteresowanie osoby, która potencjalnie mogłaby kupić twój produkt poprzez dostarczenie jej treści: wideo, tekstów na blogu, zdjęć, ciekawych postów na Facebooku.

Poziom 3: Poczucie częściowo zrealizowanego celu

Aby wytworzyć poczucie częściowo zrealizowanego celu, musisz zaoferować swojemu, wciąż potencjalnemu, klientowi coś gratis: ebook, kupon rabatowy, darmowy bilet.

Poziom 4: Zaufanie

Budowanie zaufania dzieje się poprzez docieranie co jakiś czas do danej osoby za pomocą ciekawych postów na facebooku i innych mediach społecznościowych.

Na tym etapie warto zastosować narzędzia remarketingowe, czyli takie narzędzia, które pozwalają dotrzeć jeszcze raz do osób, które wykazały wcześniej zainteresowanie twoim produktem lub firmą – były na twoim blogu, stronie internetowej, Facebookowym profilu.

Nie należy kierować swojej oferty do osób, które jeszcze nie znają twojej firmy i nigdy nie miały z nią styczności, ale do osób, które już kiedyś coś od ciebie otrzymały.

Poziom 5: Zgoda na przedstawienie oferty

Dana osoba już świetnie zna twoją firmę. Subskrybuje newsletter, czyta twojego bloga. Nie jest zaskoczona tym, że w jednym z newsletterów otrzymuje ofertę.

Poziom 6: Odrzucenie wątpliwości

Wysyłając taki newsletter możesz zaoferować specjalny kupon rabatowy ważny przez ograniczoną ilość czasu – w ten sposób oferujesz swojemu klientowi dodatkową korzyść, co rozwiewa jego wątpliwości.

Poziom 7 i 8: Chęć ponownego zakupu

Poprzez wyjątkową obsługę klienta sprawiasz, że osoby kupujące u ciebie, chętnie wracają do twojego sklepu i korzystają z twoich usług.

Lejek konwersji – przykład

jak zwiększyć sprzedaż

Przydatne narzędzia w tworzeniu i planowaniu promocji w Internecie:

1. Smartfon – najłatwiejszy sposób na kręcenie filmów!

2. Aplikacje do tworzenia grafik:
Canva.com
Piktochart.com
Relaythat.com

3. Aplikacje do tworzenia wideo:
Spark.adobe.com
Powtoon.com
Apple.com/iMovie

4. Kreatory stron www
WordPress.com
Landingi.pl
Leadpages.net
Squarespace.com

5. System do wysyłania maili
Mailchimp.com
Getresponse.com

Tak w skrócie wygląda strategia tworzenia lejka konwersji. Jak widzisz, nie musisz wydawać wielu pieniędzy na tworzenie reklam skierowanych do ogólnej publiczności. Jeśli masz jakieś pytania związane z marketingiem internetowym oraz tym, jak zwiększyć sprzedaż swoich produktów w Internecie, nie wahaj się zadać ich w komentarzach pod tym postem!

Jak oceniasz powyższy artykuł?

Kliknij wybraną gwiazdkę by ocenić go!

Średnia ocena / 5. Liczba ocen:

Jeszcze nikt nie ocenił! Oceń jako pierwszy/a.

Przykro nam, że artykuł Cię rozczarował!

Pomóż nam go ulepszyć!

Ewa Wysocka

Ewa jest założycielką firmy Tribe47, która tworzy kampanie marketingowe online oparte na lejku konwersji.

Zanim założyła Tribe47, pracowała w globalnej agencji wydawniczej Mindvalley. Korzystając z 10 lat doświadczenia w marketingu, uruchomiła inicjatywę Traffic & Conversion Meetup. To seria prezentacji, podczas których Ewa dzieli się swoją wiedzą na temat strategii budowania kampanii marketingowych online.

Z jej pasji do jogi, powstał jej kolejny projekt – PortalYogi oraz Internetowe Studio PortalYogi. Miłośnicy jogi w domu moga skorzystać z subskrypcji materiałów wideo do samodzielnej nauki i praktyki.