Media społecznościowe dla małych firm – jak to robić?

Zuzanna Śleszyńska
5
(1)

Zapraszamy na video z pierwszej części warsztatów: “Twój biznes na Allegro, czyli jak wykorzystać technologię do efektywnej promocji, sprzedaży i finansowania”. Jego tematem są media społecznościowe dla małych firm. Tę część warsztatów poprowadzili Zuza i Kuba z firmy Lettly, którzy prowadzą agencję influencer-marketingu oraz pomagają markom zwiększyć sprzedaż poprzez social media. Z ich usług oraz doświadczenia korzystają między innymi T-mobile, Philips, PKO BP S.A. i Opel.

Czy social media są w ogóle potrzebne?

Na Allegro i w internecie można sprzedawać wszystko, jednak warto zadać sobie pytanie czy każdy biznes powinien funkcjonować w wirtualnej rzeczywistości. Czy warto próbować swoich sił w mediach społecznościowych?

Krok nr 1: Określ swoją Brand Personę

Ponad 20 milionów Polaków korzysta z mediów społecznościowych, wobec czego potencjał do działania jest ogromny. Jednak aby skutecznie poruszać się w tym świecie należy zacząć od zidentyfikowania Brand Persony, czyli klienta idealnego.

Brand Persona, to niekoniecznie obecny odbiorca. Jej określenie pomaga zaplanować wszelkie działania związane z social media. Od planowania strategii po promowanie treści. Warto to zrobić bardzo dokładnie. Przemyśleć, gdzie docelowy Klient bywa, co czyta, co lubi, czym się interesuje, jakich ma idoli, czy w ogóle jest w internecie czy może stroni od serwisów społecznościowych. Warto zadać sobie także pytanie o cele obecności danej marki w social media oraz co chcemy dzięki temu osiągnąć. Inne treści pomogą wypromować produkt, a inne poinformować odbiorców, że w ogóle jesteśmy na rynku i zachęcić ich do kontaktu ze sobą.

Bywa, że nawet duże marki nie mają doprecyzowanych pomysłów i brakuje im pomysłu na kierunek działania. Obserwując je, można mieć wątpliwości czy ktokolwiek przemyślał, po co dana marka istnieje w social media.

Krok nr 2: Wybierz serwisy społecznościowe najlepsze dla ciebie

Gdy Brand Persona jest określona, warto zastanowić się, które serwisy społecznościowe wybrać na komunikację z klientami. Dobrze jest to przemyśleć pod kątem skuteczności marketingu internetowego dla małych firm.

Facebook

Najpopularniejszym serwisem jest nadal Facebook. Korzysta z niego z 13,7 mln użytkowników w Polsce. Grupa wiekowa, która jest tam najbardziej aktywna, to osoby w przedziale 18-24 lata. Facebook zezwala na umieszczanie różnych treści: video, notki, zdjęcia, linki.

Ogólną zasadą, jaką rządzą się działania użytkowników Facebooka można sprowadzić do hasła “lubię to, więc wy też powinniście”.

Interakcje między użytkownikami opierają się na pokazywaniu sobie tego, co lubią. Dużą zaletą Facebooka jest rozbudowany moduł reklamowy. Formaty reklamowe jakie tam znajdziemy, to:

 • polubienia strony
 • aktywność dotycząca posta strony
 • kliknięcia przekierowujące do witryny/ konwersje w witrynie
 • pozyskiwanie kontaktów
 • reakcje na zaproszenia na wydarzenia
 • rozpoznawalność lokalna
 • rozpoznawalność marki
 • skorzystanie z oferty
 • sprzedaż katalogu produktów
 • wizyty w firmie
 • wyświetlenia filmu

Marketing internetowy dla małych firm

Marketing internetowy dla małych firm w wydaniu Facebook’owym to na początek przede wszystkim promowanie marki. Zasięgi są ograniczane ze względów biznesowych, więc aby dotrzeć do jak największej liczby użytkowników, trzeba inwestować środki w reklamę i tak zwane zasięgi płatne.

Ostatecznie chodzi o przekierowanie użytkownika do strony marki. Na tej podstawie możemy sprawdzać co działa, weryfikować skuteczność zainwestowanych środków, poprawność elementów określonej grupy docelowej: wieku, lokalizacji czy języka.

Instagram

Kolejnym serwisem społecznościowym, bardzo popularnym w Polsce, jest Instagram (kupiony w 2012 roku przez Facebooka). Adresowany jest do grupy wiekowej nieco młodszej, czyli w przedziale 18-24 lata. Liczą się w nim przede wszystkim świetnej jakości zdjęcia.  Zdjęcie umieszczone na Instagramie wywołuje dużo większe zaangażowanie, niż ta sama fotografia zamieszczona na Facebooku. W ciekawy sposób można przykuć uwagę użytkowników i przywiązać ich do marki.

W skrócie działania użytkowników Instagrama można scharakteryzować hasłem “Zobacz jakie to piękne!”

Instagram mocno rozwija swoje narzędzie do e-commerce, które będzie pozwalało przejść ze zdjęcia bezpośrednio do sklepu internetowego. Niewątpliwie będzie to ogromne ułatwienie. Ostatnio serwis mocno promuje video, które generują największe zaangażowanie i często same się otwierają, skutecznie przykuwając uwagę.

Formaty reklamowe video:

 • 3-60 sekund
 • kwadrat
 • horyzontalne
 • karuzela

Posty sponsorowane jakie są powiązane z tym serwisem dzielą się na 4 kategorie:

 • kup teraz
 • pobierz
 • dowiedz się więcej
 • zapisz się

Snapchat

Kolejne medium to Snapchat, który od niedawna także wprowadził reklamy. Adresowany jest do młodszych użytkowników. Grupa docelowa to przedział 13-18 lat.

 Hasłem przewodnim Snapchata jest: “Zobacz, co teraz robię”.

Charakterystyczne dla serwisu jest to, że forma nie jest istotna – to robione „z ręki” filmy, które znikają po 24 godzinach od wyemitowania.

Jedną z marek, która świetnie radzi sobie ze Snapchatem jest SemiLac – marka produkująca lakiery do manicure hybrydowego. Wymaga to dużej regularności i zaangażowania czasu, ale opłaca się.

YouTube

Czwartym serwisem jest YouTube – druga po Google wyszukiwarka w Polsce z 13,4 mln użytkowników. Ze wszystkich wymienionych wcześniej serwisów, YouTube jest najbardziej kosztochłonnym. Jego grupa docelowa to użytkownicy w przedziale 24-35 lat.

Hasło przewodnie YouTube: “Patrzcie, jak ja to robię”.

Wielką zaletą Youtube jest bardzo rozbudowana analityka. Po wrzuceniu filmu, możemy prześledzić kiedy i jaka była oglądalność oraz w jakich godzinach osiągnęła szczyt. Często wykorzystywany jest do tutoriali, dzięki czemu część marek świetnie przywiązuje do siebie klientów. Dodatkowo pojawia się coraz większa liczba coraz lepszych jakościowo nagrań.

Marketing Internetowy dla małych firm

Nie ma złotej zasady…

Wszystkich wymienionych serwisów można używać jednocześnie. Dobrze jest jednak pamiętać, że nie ma złotej zasady określającej, jak się nimi posługiwać i co robić, by odnosić sukcesy w marketingu internetowym. Każdy prowadzi trochę inny biznes, dociera do innych grup docelowych, posługuje się innym językiem. Dlatego trzeba nieustannie sprawdzać, co działa, mierzyć jak działa i zmieniać, jeśli nie działa.

TESTUJ, MIERZ, WYCIĄGAJ WNIOSKI – tak można podsumować sposób na skuteczny marketing internetowy dla małych firm.

Media społecznościowe dla małych firm – 3 najważniejsze pytania:

Podsumowując, aby zwiększyć sprzedaż na Allegro poprzez działania na social media, musisz odpowiedzieć sobie na trzy pytania:

 1. Jaka jest Twoja Brand Persona (klient idealny)?
 2. Do kogo chcesz dotrzeć?
 3. Jaki jest cel Twoich działań w sieci?

Odpowiedź na nie przybliży Cię do wyboru odpowiedniej platformy: Facebook, Instagram, YouTube czy Snapchat. Pamiętaj, aby każdorazowo testować swoje wyniki poprzez narzędzia dostępne wewnątrz tych sieci lub też przez Google Analytics. Promowanie swojego biznesu w sieci to nieustanne testowanie wyników!

Jeśli macie dodatkowe pytania do Zuzy i Kuby albo chcielibyście przedyskutować z nimi wasze pomysły, śmiało piszcie na hello@lettly.com lub zajrzyjcie na blog.lettly.com, gdzie piszą o marketingu w ujęciu ogólnym, najlepszych praktykach oraz nowościach w świecie marketingu internetowego.

Jak oceniasz powyższy artykuł?

Kliknij wybraną gwiazdkę by ocenić go!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Przykro nam, że artykuł Cię rozczarował!

Pomóż nam go ulepszyć!

Zuzanna Śleszyńska

Współzałożycielka firmy Lettly. Od ponad dwóch lat związana z m-commerce – wcześniej współtworzyła polski oddział Shopgate w Polsce. Prywatnie wielbicielka wszelkich związków mody i technologii, miłośniczka festiwali muzycznych i tłumaczka.