Oferty pożyczkowe dedykowane przedsiębiorcom są coraz bardziej popularne. Mnogość oferowanych usług oraz korzystne warunki przyznania pożyczki sprawiają, że firmy i przedsiębiorcy z sektora MŚP coraz chętniej korzystają z tego typu rozwiązań. Z badań wynika, że 41 proc. ankietowanych przedsiębiorców uważa oferty pożyczkodawców online za korzystne dla nich rozwiązania, a jako główne zalety podają szybkość, bezpieczeństwo i przejrzystość warunków umowy (dane: pozyczkaportal.pl i Aasa Polska). Eksperci pozyczkaportal.pl oraz kredytmarket.com postanowili przyjrzeć się temu tematowi bliżej.

Pożyczka na rozwój

Badania przeprowadzone w 2016 roku na zlecenie Konfederacji Lewiatan przez Smartcope wskazują, że blisko 50 proc. ankietowanych przedsiębiorców negatywnie ocenia możliwości prowadzenia biznesu w 2017 roku.

Główną z przyczyn, która uniemożliwia rozwój firmy, są właśnie kwestie finansowe. Przedsiębiorcy, którzy planują wejście na rynek, mają nikłe szanse na uzyskanie kredytu w banku.

Wiąże się to również z długim okresem rozpatrzenia wniosku o kredyt – czasem trwa on nawet pół roku, nie dając przedsiębiorcy gwarancji, iż świadczenie pieniężne zostanie przyznane. Rzadko zdarza się również, by przedsiębiorstwo – zwłaszcza młode – dysponowało kapitałem, który może przeznaczyć na dalszy rozwój. W sytuacji, w której młode przedsiębiorstwo nie może uzyskać pomocy finansowej od banku, idealnym rozwiązaniem okazują się być oferty firm pożyczkowych. A firm, chętnych na pożyczkę biznesową, nie brakuje – w Polsce sektor MŚP liczy ponad 70 tys. firm, zapewniając tym nowe miejsca pracy (badania Deloitte, 2014r.).

Eksperci porównywarki chwilówek loando.pl szacują, że liczba przedsiębiorców korzystających z pożyczek online w ciągu najbliższych 5 lat wzrośnie blisko dwukrotnie.

Skąd rosnąca popularność pożyczek dla przedsiębiorców?

Dlaczego zatem przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po pożyczki, rezygnując tym samym z oferty banków? Oprócz wspomnianego wcześniej, długiego okresu oczekiwania na kredyt, zobowiązanie w instytucjach państwowych to również szereg formalności i dokumentów, niezbędnych do zawarcia umowy. W przypadku pożyczkodawców, sytuacja jest znacznie mniej skomplikowana.

„Analizując rynek pożyczek online dedykowanych przedsiębiorcom, trzeba przyznać, że proces wnioskowania jest uproszczony do minimum. Myślę, iż rynek pożyczkodawców jest w pełni świadomy tego, z jak dużą ilością przeszkód spotykają się młodzi przedsiębiorcy na drodze do założenia własnej działalności, dlatego też by ułatwić im dalszy rozwój, formalności związane z przyznaniem pożyczki są ograniczone do minimum. Wniosek, który należy wypełnić online, jest krótki i wymaga podania podstawowych danych o wnioskodawcy, a warunkom umowy jest w stanie podołać większość przedsiębiorców. Myślę, że to główne zalety, które skłaniają przedsiębiorców do sięgnięcia po pożyczkę” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl, porównywarki pożyczek online.

Jaka jest oferta sektora FinTech dla małych i średnich firm?

Gdy już przedsiębiorca zdecyduje się na pożyczkę, musi wybrać konkretną ofertę. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania, dostosowane do potrzeb każdego z przedsiębiorców – zarówno tych, którzy chcą pożyczyć niewielką kwotę „na start”, jak i potrzebujących znacznie większego zastrzyku gotówki. Dużym udogodnieniem dla początkujących przedsiębiorców jest również fakt, iż większość firm pożyczkowych nie wymaga – w przeciwieństwie do banków – wielomiesięcznej historii prowadzenia działalności.

Tacy pożyczkodawcy działają na podstawie live scoringu, który umożliwia im ocenę zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Pożyczka przyznawana jest nawet na 24 miesiące, a zobowiązanie, które może sięgać do 15 tys. zł, można rozłożyć na dogodne raty i spłacać wraz z rosnącymi zyskami firmy.

Dla firm, które dysponują już wypracowanym kapitałem, pożyczkodawcy świadczą również zobowiązania sięgające rzędu kilkuset tysięcy złotych. Warto jednak wspomnieć, iż uzyskanie takiego świadczenia jest nieco trudniejsze, a okres spłaty wynosi maksymalnie 24 miesiące. W takiej sytuacji należy przemyśleć, czy jako przedsiębiorca, dysponujemy środkami potrzebnymi na spłatę comiesięcznych rat i czy budżet firmy jest w stanie temu podołać.

Inną propozycją dla przedsiębiorców mogą być również fundusze mezzanine. W tym przypadku pożyczkodawca nie opiera się na live scoringu, lecz analizuje dotychczasowe oraz planowane inwestycje przedsiębiorstwa i możliwe do uzyskania, przychody.

Pożyczkodawca ingeruje w zyski, płynące z inwestycji przedsiębiorstwa oraz zabezpiecza się na jego aktywach, na wypadek nie spłaty zobowiązania. Taka oferta jest korzystna nie tylko dla dużych przedsiębiorców, ale również małych firm (np. sezonowych), które nie mają szans na uzyskanie kredytu w banku.

Ciekawym rozwiązaniem jest także nowość na rynku, czyli pożyczka pod zastaw samochodu, w ramach której, wnioskując o przyznanie pożyczki, przedsiębiorca podaje także dane swego auta, a decyzja o maksymalnej kwocie pożyczki zostaje wydana na podstawie wyceny samochodu.

„W kredytmarket.com udzielamy finansowania kapitału obrotowego dla małych przedsiębiorców od grudnia 2016. Niewiarygodne jest to, że 100% naszych klientów jest bankowalna i ma relacje bankowe. Okazuje się, że tym co przyciąga tego rodzaju przedsiębiorców do takiego fintechu jak nasz, oprócz bardzo dobrej ceny to: łatwość i szybkość procesu (killka minut do decyzji) oraz bardzo wysoko oceniane doświadczenie użytkownika”  – dodaje Aleksander Widera, ekspert kredytmarket.com.

Jak oceniasz powyższy artykuł?

Kliknij wybraną gwiazdkę by ocenić go!

Średnia ocena / 5. Liczba ocen:

Jeszcze nikt nie ocenił! Oceń jako pierwszy/a.

Przykro nam, że artykuł Cię rozczarował!

Pomóż nam go ulepszyć!