Kredyty dostępne dla firm o krótszym stażu

21.11.2018

Średnio 1 na 10 kredytów zaciągniętych w bankach przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, nie jest spłacany w terminie. FinTech Kredytmarket.com po dwóch latach działalności nauczył się, jak rozpoznawać klientów, którym można zaufać. To umożliwiło większą dostępność kredytów dla firm o krótszym, półtorarocznym, stażu rynkowym.

Jak wynika z analiz GUS, pierwszy rok od założenia działalności przetrwa ok 70 proc. firm, a do 3 roku działania pozostanie z nich ok 50 proc. Te niezbyt optymistyczne dane skłaniają większość instytucji kredytowych do dużej ostrożności w finansowaniu młodych firm.

– W Kredytmarkecie zebraliśmy własne dane, bazując na naszej dwuletniej historii i stwierdziliśmy, że różnica między poziomem ryzyka w grupie przedsiębiorców działających na rynku 18 miesięcy, a tych działających 24 miesiące, jest niewielka. Zdecydowaliśmy się więc na finansowanie firm z krótszym stażem rynkowym – tłumaczy Aleksander Widera, pomysłodawca i prezes platformy Kredytmarket.com. – Dzięki temu w nieodległej przyszłości Kredytmarket.com będzie mógł zaproponować  swoim klientom zróżnicowaną cenę za kredyt, w zależności od poziomu ryzyka, jaki reprezentują dla kredytodawcy. Chodzi o to, aby jak najmniej „uśredniać” cenę za pożyczkę. Chcielibyśmy uprzywilejować  klientów o niskim ryzyku oferując im niższą cenę. Jednocześnie klientów o wyższym ryzyku nie zamierzamy odsyłać z kwitkiem – dla nich po prostu koszt finansowania będzie wyższy.

Taki model działania zgodny jest z filozofią Kredytmarket.com: „Przedsiębiorcy przedsiębiorcom”. Inwestorzy obejmujący obligacje FinTechu dostają jako wynagrodzenie odsetki płacone przez pożyczkobiorców, ale jednocześnie przyjmują na siebie ich ryzyko kredytowe.

– Szczególnie dbamy o to, żeby każdy klient wiedział, ile musiałby zapłacić za pożyczkę w Kredytmarkecie – dodaje Aleksander Widera. – Kiedy tworzyliśmy Kredytmarket.com obiecaliśmy i sobie i klientom, że u nas wszystkie ceny będą komunikowane od samego początku procesu kredytowego.

I to właśnie jedna z cech wyróżniająca FinTech Kredytmarket.com na rynku bankowym i pożyczkowym. Istotnym atutem jest także szybkość działania będąca pochodną rezygnacji z tradycyjnej dokumentacji określającej zdolność kredytową. Złożenie wniosku odbywa się całkowicie online, na przejście przez cały proces przedsiębiorca potrzebuje dosłownie 3 minut. Następnie 15 minut trwa weryfikacja zdolności kredytowej, a środki są uruchamiane w ciągu 24 godzin. To wszystko dzięki zastosowaniu technologii.