Zawieszenie działalności może odciąć mikrofirmy od źródeł finansowania

16.10.2019

Komentuje Aleksander Widera, prezes Kredytmarket

Dla mikroprzedsiębiorców uiszczanie składek ZUS to nieprzyjemny obowiązek zwłaszcza wtedy, gdy ich sezonowe biznesy przynoszą niskie – lub zerowe – przychody. Gdy biznes nie idzie tak jak tego oczekuje właściciel, prawo umożliwia czasowe zawieszenie działalności i jej “odwieszenie” w momencie gdy sytuacja rynkowa będzie korzystniejsza. 

A w okresie jesiennym wiele firm z tej możliwości korzysta. Poza wspomnianym ZUSem, przedsiębiorca nie musi także odprowadzać zaliczek na PIT i nie ma obowiązku składania deklaracji VAT (są wyjątki).  Jednak mimo finansowych zalet,  mało kto zdaje sobie sprawę z jednej przykrej wady – zawieszenie działalności gospodarczej wpływa na ocenę zdolności kredytowej. 

Zawieszenie działalności zmniejsza zdolność kredytową

Zazwyczaj taka „odwieszona” działalność gospodarcza jest traktowana przez kredytodawców w zasadzie tak samo, jak firma założona na nowo, co przekłada się na możliwości pozyskania finansowania. Niektórzy kredytodawcy – w tym Kredytmarket – obsługują tylko firmy o odpowiednio długim stażu. Niezależnie więc jak długo prowadziło się działalność przed jej zawieszeniem – pół roku czy 15 lat – zawieszenie „zeruje” staż firmy. Może się więc okazać, że zawieszenie działalności gospodarczej odetnie przedsiębiorcę, na jakiś czas, od atrakcyjnych źródeł finansowania. To tym ważniejsze, że kredyt na działalność jest i tak relatywnie trudno dostępny. 

Zawieszenie działalności gospodarczej może być także wskazówką dla kredytodawcy o sytuacji finansowej firmy. Większość przedsiębiorców decyduje się na zawieszenie przedsięwzięcia wtedy gdy osiągają niesatysfakcjonujące przychody. Do takich przypadków najczęściej zalicza się biznesy sezonowe.

Warto zatem zastanowić się czy zawieszenie działalności to dobry pomysł gdy pojawiają się plany by w niedalekiej przyszłości złożyć wniosek o kredyt.

Komentuje Aleksander Widera, prezes Kredytmarket – firmy udzielającej kredytów dla działalności gospodarczych przez Internet. 

Tutaj pobierzesz zdjęcia do tekstu (kliknij). Pod tekstem znajduje się przycisk do pobrania komentarza w formacie .docx. Więcej informacji prasowych znajdziesz w zakładce Marketing i Newsroom