Jak utrzymać płynność finansową w jednoosobowej działalności gospodarczej?

PaniAla.pl
4.1
(133)

Płynność finansowa to jeden z najważniejszych czynników bezpośrednio wpływających na kondycję firmy. To dzięki obliczeniu płynności możemy ocenić w jakiej kondycji jest nasz biznes (i kiedy trzeba zacząć gasić pożar).

Oczywiście chwilowa niezdolność do uregulowania niektórych zobowiązań nie będzie tragedią. Opóźnienie w spłacie rat leasingowych czy dogadanie się z kontrahentem na późniejszą spłatę to codzienne sytuacje. Jeśli jednak ten stan będzie się utrzymywał zbyt długo, możemy mieć trudności, aby wyjść na prostą i odzyskać kontrolę nad naszym cashflow.

Szczególnie jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą w razie problemów istnieje ryzyko utraty majątku prywatnego. Poza tym stałe zaległości u kontrahentów mogą zepsuć nam renomę i wiarygodność w przyszłości.

Przedsiębiorstwo na KPiR

Mali i mikro przedsiębiorcy (tzw. MŚP) rozliczają się głównie za pomocą Książki Przychodów i Rozchodów (KPiR). Ma to swoje zalety tj. uproszczenie tej metody rozliczania, mniejsze koszty prowadzenia księgowości czy większa elastyczność w zarządzaniu przepływem pieniądza. Niestety nie są w tak komfortowej sytuacji jak firmy na pełnej księgowości, gdzie do ich dyspozycji jest Bilans, Rachunek Zysków i Strat i czasem także Rachunek Przepływów Pieniężnych. Z tego zestawu danych można wiele wyczytać na temat sytuacji firmy, czy wyciągnąć wnioski dla celów zarządczych, a dla instytucji finansowych jest to idealna informacja do podejmowania decyzji kredytowych.

Prowadzenie wspomnianej KPiR służy głównie rozliczeniu dochodu z fiskusem, a nie możliwości dogłębnej analizy czy też jako pomoc w podejmowaniu decyzji zarządczych.

Nie oznacza to jednak, że z KPiR nie wyczytamy pewnych informacji. Więcej o tym jak wyciągnąć cenne dane z KPiR pod kątem płynności finansowej dowiesz się klikając tutaj.

Najwięcej wiedzy na temat naszej płynności (i narzędzie do jej planowania) znajdziemy w zupełnie innym zestawieniu niż KPiR. W firmie powinno być prowadzone zestawienie naszych faktur sprzedażowych, czyli przychodów w formie należności oraz zestawienie faktur które mamy do zapłaty, czyli naszych zobowiązań. Najlepiej aby zawierało ono informacje o terminie ich płatności czyli wymagalności. Więcej informacji na temat zestawienia oraz prosty plik Excela do pobrania znajdziesz tutaj.

W jaki sposób zadbać o cashflow w firmie?

Jeśli nie musiałeś/-aś korzystać z produktów finansowych tj. kredyt, faktoring czy leasing to nie znaczy, że nie musisz mieć wiedzy na ten temat. Zdarzają się jednak sytuacje, w których trzeba być przygotowanym na różne scenariusze – klienci zaczną się upominać o spłatę zobowiązań, trzeba będzie kupić drogi sprzęt, faktury nieopłacone zaczną zalegać… a środki na koncie firmowym znikać.

Co wtedy?

Najważniejsza jest szybka reakcja! Przecież fakt, że weźmiesz kredyt czy powiększysz limit na koncie nie musi oznaczać od razu, że źle zarządzasz firmą i tracisz kontrolę nad biznesem! Może to być sygnał, że rozsądnie dywersyfikujesz źródła finansowania, aby nie “spłukać się” ze wszystkich aktywów bieżących. Jakie produkty finansowe mogą Ci w tym pomóc?

Faktoring

Zacznijmy od produktu, który coraz częściej jest wykorzystywany przez polskie przedsiębiorstwa. Obecnie z faktoringu korzysta już 17 tysięcy klientów. Z roku na rok ilość firm korzystających rośnie średnio o 26,7 proc.

Faktoring to źródło finansowania zewnętrznego kapitałem obcym, które służy do zwiększania płynności finansowej. Przedsiębiorstwo korzystające z tego instrumentu finansowego może zminimalizować niewypłacalność partnerów handlowych (kontrahentów). Likwidacja skutków opóźnień przepływu gotówki oraz nieściągalnych należności poprawia płynność finansową firmy. Dostępne na rynku oferty faktorów są atrakcyjną formą finansowania dla przedsiębiorców, którym zależy na pozyskiwaniu gotówki.

Kredyt

Kredyt to najpopularniejsza forma finansowania wśród przedsiębiorców. Kredyt w rachunku bieżącym jest rozwiązaniem dla firm walczących z zatorami płatniczymi i potrzebującymi środków pieniężnych na kolejne inwestycje. Taka forma kredytowania zakłada brak harmonogramu spłat, co ma duże znaczenie dla firm o działalności sezonowej. Każdorazowa wpłata na konto powoduje zautomatyzowaną spłatę części kredytu. Dużym minusem kredytów bankowych jest czas decyzji i długa procedura.

Ponieważ przedsiębiorca potrzebuje środków “na już” bardzo ciekawą ofertę w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych ma w ofercie Kredytmarket. To rozwiązanie dla firm, które jest proste, bezpieczne i nie rodzi dodatkowych formalności. Jeśli prowadzisz firmę dłużej niż 18 miesięcy możesz otrzymać decyzję kredytową nawet w 15 minut.

Rozwiązania typu Kredytmarket idealnie wpisują się w potrzeby przedsiębiorców i co najważniejsze dają więcej możliwości niż tradycyjne banki, których przestarzałe procedury nie nadążają za rzeczywistością gospodarczą i problemami firm.

Leasing zwrotny

Najmniej popularnym rodzajem leasingu jest leasing zwrotny, którego często przedsiębiorcy nie biorą pod uwagę. A warto to przemyśleć! Przy braku dodatkowego źródła finansowania właściciel firmy może odsprzedać leasingodawcy środek trwały, który ewidencjonował do tej pory w swoich księgach. W efekcie uwalniają tzw. zamrożone środki pieniężne, które mogą poprawić płynność finansową czy pomóc zrealizować nową inwestycję. Dodatkowo na mocy umowy leasingobiorca płaci miesięczne raty leasingowe (koszty bieżące) i korzysta ze środka trwałego przez cały czas trwania umowy.

Nie odpłyń z rynku

Dosyć często małe przedsiębiorstwa uważają, że problem zarządzania płynnością ich nie dotyczy i że to zagadnienie jest istotne tylko w dużych korporacjach. Takie myślenie to błąd, ponieważ gdy firma nie ma płynności finansowej, nie może uregulować zaciągniętych już zobowiązań. A gdy zalega z płatnościami już kilku dostawców/kontrahentów to od ogłoszenia upadłości już “jeden krok”.

Jak oceniasz powyższy artykuł?

Kliknij wybraną gwiazdkę by ocenić go!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba ocen: 133

Jeszcze nikt nie ocenił! Oceń jako pierwszy/a.

Przykro nam, że artykuł Cię rozczarował!

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam jak możemy ulepszyć ten artykuł?

PaniAla.pl

To zasilana sztuczną inteligencją asystentka finansowa. Dostarcza wiedzę z zakresu finansów i pomaga znaleźć produkt lub rozwiązanie najlepiej dopasowane do potrzeb Klienta indywidualnego oraz firmowego.