7 polskich serwisów ułatwiających zarządzanie finansami firmy

Aleksander Widera
0
(0)

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu przedsiębiorca szukający usług finansowych zwykle kierował swoje kroki do banku. Zaciągnięcie kredytu, zlecenie przelewu zagranicznego czy wymiana walut wymagały wizyty w oddziale bankowym. Dzięki technologii, już nie musi tak być. Poznaj serwisy i aplikacje, dostępne nawet przez telefon, ułatwiające zarządzanie finansami firmy.

Z Internetem wiązano duże nadzieje, jeśli chodzi o obniżenie kosztów operacji. W stosunku do branży finansowej, sprawdziły się one jedynie częściowo. Zachowując faktyczny monopol na wiele usług, banki  wykorzystują swoją pozycję, czego przykładem są chociażby niesławne spready walutowe czy horrendalnie wysokie koszty przelewów zagranicznych. Na szczęście monopol banków kurczy się. Obecnie funkcjonuje cały sektor firm, nazywany umownie fintech, który dzięki technologii może sprawniej, taniej i wygodniej oferować szereg usług uznawanych do tej pory za tradycyjnie bankowe.

Kontrola i zarządzanie finansami firmy

1. Aplikacja mobilna Twojego banku

Oczywiście od banków uciec zupełnie się nie da, jednak i one, przynajmniej częściowo, idą z duchem czasów i także one oferują rozwiązania ułatwiające prowadzenie działalności. Aplikacja mobilna Twojego banku umożliwi Ci dostęp do konta firmowego, przez co znakomicie ułatwi i przyspieszy kontrolę oraz zarządzanie finansami firmy, a przelew za fakturę czy do ZUS będziesz mógł zlecić w dowolnej chwili, z dowolnego miejsca w Polsce czy na świecie.

2. Kontomierz

Póki co, nikt poza bankami nie może oferować rachunków bankowych, jednak i w tym bastionie bankowego monopolu pojawiają się pewne wyrwy. Przykładem jest Kontomierz. Ta usługa (oraz aplikacja mobilna) została co prawda przygotowana z myślą o kontrolowaniu budżetu domowego, ale obecnie może służyć także do monitorowania stanu środków na rachunkach firmowych, prowadzonych przez większość wiodących banków. Jest to  szczególnie wygodne, jeśli posiadasz kilka rachunków lub chcesz mieć łatwy podgląd zarówno rachunku osobistego, jak i firmowego.

zarządzanie finansami firmy

Co ciekawe, Kontomierz to dzieło polskich programistów. Firma, która go stworzyła, przygotowała także Kontomatik (czyli narzędzie, które wykorzystujemy w Kredytmarket), uznany przez Huffington Post za jedno z 5 najbardziej użytecznych API w finansach.

Operacje walutowe

3. Cinkciarz.pl oraz 4. InternetowyKantor.pl

Jednak technologia to nie tylko wygoda i szybkość, ale także realne oszczędności.

Dzięki serwisom Cinkciarz.pl czy InternetowyKantor.pl,  za pomocą smartfona czy laptopa kupisz walutę na opłacenie zakupów u zagranicznych dostawców i zrobisz to taniej, niż w banku. zarządzanie finansami firmy

Te serwisy to już nie tylko ciekawostka dla odważnych. Cinkciarz.pl zagościł w pierwszej dwudziestce Listy 2000 dziennika Rzeczpospolita (czyli liście największych polskich firm) oraz ruszył na podbój zagranicznych rynków, a InternetowyKantor.pl obsłużył już prawie ćwierć miliona klientów. I to wszystko w ciągu zaledwie kilku lat działalności.

5. Azimo

Dzięki Azimo, błyskawicznie wyślesz środki za granicę.

zarządzanie finansami firmy

Co łączy te firmy? Podobnie jak Kontomierz, to firmy z polskim rodowodem (wyjątkiem jest tu Azimo – Polka jest „tylko” współzałożycielką).

Obsługa księgowa

6. Fakturownia

Technologia zastępuje nie tylko branżę finansową. Fakturownia pozwala radykalnie ograniczyć koszty obsługi księgowej – to serwis, który pozwala Ci robić to, co sugeruje jego nazwa: wystawiać faktury, także przez telefon. Faktury to jednak tylko ułamek jego możliwości. Sama lista dokumentów, jakie obsługuje Fakturownia, jest wiele dłuższa niż tylko faktury VAT. Dodatkowo serwis oferuje mechanizmy automatyzacji niektórych zadań (np. ułatwienia dotyczące faktur cyklicznych), obsługę płatności, generowanie raportów sprzedażowych, zarządzanie magazynem i inne.

zarządzanie finansami firmy

Z systemu korzysta już, zgodnie z zapewnieniami autorów, 250 tysięcy firm. W dodatku Fakturownia myśli już o podboju Europy i świata – adaptacja programu na rynek francuski okazała się sukcesem. W ślad za nimi powstały kolejne: niemiecka i hiszpańska, a niedawno firma weszła na rynek brytyjski, przejmując jedną z działających tam firm.

Kredyt dla firm: …hmmm….

7. Kredytmarket.com

Wreszcie, na naszym blogu nie może zabraknąć Kredytmarket.com. W przeciwieństwie do naszych szacownych poprzedników, aplikację mobilną mamy dopiero w planach, ale nic straconego! Pod jej nieobecność możesz skorzystać z mobilnej strony kredytmarket.com. To proste – jeśli odwiedzisz nasz serwis korzystając z telefonu lub tabletu, automatycznie wyświetlona zostanie wersja strony zaprojektowana specjalnie dla tych urządzeń. Jest ona w pełni funkcjonalna, a złożenie wniosku o kredyt będzie równie łatwe i równie szybkie, jak w przypadku korzystania z komputera. Złożenie wniosku trwa 3 minuty. Jego ocena zajmie nam kolejne 15 minut. Bez żadnej papierologii, bez wizyt w oddziale.

I tak, dzięki technologii, kredyt dla firm będziesz mógł wreszcie wziąć… po ludzku.

zarządzanie finansami firmy

Drodzy przedsiębiorcy, a jakich aplikacji Wy używacie? Co dodalibyście jeszcze do tej listy?

Jak oceniasz powyższy artykuł?

Kliknij wybraną gwiazdkę by ocenić go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen: 0

Jeszcze nikt nie ocenił! Oceń jako pierwszy/a.

Przykro nam, że artykuł Cię rozczarował!

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Aleksander Widera

Zainspirowany przez przyjaciół rozpoczął projekt Kredytmarket, przekonał inwestorów i pozyskał do współpracy wspaniałych ludzi. Wcześniej przez 15 lat związany z rynkiem produktów inwestycyjnych (ipopema), bankowością (mBank) i usługami doradztwa gospodarczego (pwc).