Faktoring – czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?

Michał Pawlik
4.4
(72)

Małe i mikrofirmy stanowią aż 96 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. Z raportu Coface “Badanie płatności w Polsce 2019” wynika, że 9 na 10 przedsiębiorców w Polsce doświadcza zaległości płatniczych. Faktoring to rozwiązanie stworzone właśnie dla nich. Czym jest i w jaki sposób pomaga mikro i małym przedsiębiorcom zachować płynność finansową? O tym w poniższym artykule.

Co to jest faktoring?

Faktoring jest to instrument finansowy przeznaczony dla firm, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Jego istotą jest przyspieszenie płatności za wykonaną już pracę. W praktyce oznacza to, że firma korzystając z faktoringu zyskuje dostęp do należnych jej środków kiedy tego potrzebuje, bez konieczności czekania do terminu płatności na fakturze. Przelew od faktora może otrzymać natychmiast.

Na usługę, poza samym finansowaniem, składa się również monitoring wierzytelności oraz weryfikacja kontrahentów, a więc firma faktoringowa (faktor) zdejmuje z właściciela firmy (faktoranta) obowiązek pilnowania faktur czy sprawdzania rzetelności partnerów biznesowych.

Jak w praktyce działa faktoring?

Przedsiębiorca chcąc rozpocząć współpracę z faktorem musi przejść procedurę weryfikacyjną a następnie podpisuje z firmą faktoringową umowę. Otrzymuje również limit faktoringowy, który oznacza maksymalną kwotę, jaką faktor wypłaci przedsiębiorcy z tytułu finansowania faktur. Cały proces jest maksymalnie uproszczony i odbywa się online.

Aby uzyskać środki, firma musi przekazać do faktora kopię wystawionej swojemu kontrahentowi faktury. Na jej bazie otrzymuje przelew, który stanowi zaliczkę na poczet późniejszej wpłaty od kontrahenta. To daje właścicielowi firmy pełną kontrolę nad jej przychodami i pozwala zarządzać płynnością finansową. Jednocześnie warto podkreślić, że ten sposób finansowania nie powoduje zadłużenia. Przedsiębiorca, za pewną opłatą (prowizja dla faktora), otrzymuje po prostu własne pieniądze szybciej – czas oczekiwania na przelew zależy od firmy, dla przykładu w SMEO można otrzymać pieniądze nawet w 15 minut.

Rodzaje faktoringu

Wyróżnia się dwie formy faktoringu wierzytelnościowego:

  • faktoring pełny (bez regresu) – ma miejsce, kiedy faktor przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta i windykację należności. Dzięki ubezpieczeniu, klient firmy faktoringowej nie musi regulować należności wobec faktora w przypadku, kiedy jego kontrahent nie ureguluje tejże należności. Ten rodzaj faktoringu skierowany jest przede wszystkim do dużych przedsiębiorców ze względu na o wiele wyższy koszt związany z ubezpieczeniem. Z punktu widzenia firmy, jest to o tyle wygodne, że w momencie wypłaty zaliczki przez firmę faktoringową, nie musi się już martwić nieopłaconą fakturą. Odzyskanie długu leży po stronie faktora oraz ubezpieczyciela należności.
  • faktoring niepełny (z regresem) – to finansowanie faktur bez przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahentów przez faktora. To klient firmy faktoringowej sam odpowiada za ewentualne opóźnienia czy brak płatności ze strony swojego kontrahenta. Jest to o wiele bardziej popularna i dużo łatwiej dostępna dla mikro i małych firm forma faktoringu, ze względu na niższy koszt. Jeżeli kontrahent nie spłaci zobowiązania w terminie, przedsiębiorca będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanej zaliczki w ustalonym z firmą faktoringową terminie.

Kiedy i komu opłaca się faktoring?

Faktoring do narzędzie dla firm, które:

  • wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności, np 14, 30 czy 90 dni,
  • poszukują źródeł finansowania swojego biznesu,
  • chcą zachować lub poprawić płynność finansową i uniknąć tym samym zatorów płatniczych.

To źródło finansowania przydaje się przede wszystkich w przypadku czasowych problemów finansowych, wynikających np. z sezonowości czy zdobycia nowego dużego kontrahenta, który wymaga długich terminów płatności. Nie ma jednej branży, w której sprawdzałby się najlepiej, choć oczywiście są takie, w których jest bardziej przydatny, jak np. branża budowlana, w której długie terminy płatności to niestety standard. Faktoring może być również dobrym rozwiązaniem dla firmy, która nie otrzymała kredytu w banku, np. ze względu na zbyt krótką historię kredytową.

Koszty faktoringu

W przypadku faktoringu nie ma żadnych stałych opłat. W SMEO założenie konta, przyznanie i podtrzymanie limitu jest całkowicie darmowe. Klient ponosi koszty tylko w momencie kiedy zgłasza do finansowania fakturę. Opłata naliczana jest za okres finansowania danej faktury, im krótszy czas finansowania tym koszt jest niższy.

Faktorzy mają różne modele opłat, zazwyczaj jednak na koszt składają się:

  • prowizja, stanowiąca procent wartości finansowanej faktury (w przypadku SMEO to 0,12 proc. kwoty faktury)
  • odsetki – dzienne oprocentowanie oparte na stawce referencyjnej WIBOR (w SMEO – 10 proc. w skali roku

Nowi klienci SMEO mogą liczyć na jeszcze bardziej atrakcyjne warunki. W przypadku finansowania pierwszej faktury, koszt wynosi tylko 1 proc. prowizji od całości faktury.

Co istotne, usługę faktoringu można w całości odliczyć od podatku dochodowego.

Jak oceniasz powyższy artykuł?

Kliknij wybraną gwiazdkę by ocenić go!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba ocen: 72

Jeszcze nikt nie ocenił! Oceń jako pierwszy/a.

Przykro nam, że artykuł Cię rozczarował!

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Michał Pawlik

Współzałożyciel i Prezes Zarządu SMEO S.A. – FinTech-owej spółki faktoringowej dedykowanej sektorowi mikroprzedsiębiorstw. Lider i wizjoner biznesu, od ponad 14 lat związany z branżą finansową.