Promocja małej firmy w social media — jak to robić?

Redakcja
0
(0)

Promocja małej firmy w social media jest dostępna dla każdego. Dziś nie potrzebujemy przeznaczać ogromnych budżetów na to, aby zaistnieć. Jak zrozumieć specyfikę social media? Obejrzyj nagranie z warsztatów: „Dźwignie przedsiębiorczości”, zorganizowanych przez nas w Lublinie 13 czerwca 2017 roku.

Peter Drucker, który uważany jest za ojca współczesnego zarządzania i dziadka współczesnego marketingu, powiedział kiedyś, że:

„każdy biznes składa się dwóch rzeczy: innowacji, czyli produktu, usługi, kanału dystrybucji oraz marketingu.”

Chciałbym skupić się nie na marketingu, bo to pojęcie zbyt szerokie, ale opowiedzieć o mediach społecznościowych i komunikacji marketingowej. Nie z punktu widzenia narzędzi, ale tego jak wykorzystać media społecznościowe do tego, aby promować swoją firmę.

Marketing bardzo się zmienił. Można powiedzieć o nim jak o bombie atomowej. Ta bomba atomowa to internet i media społecznościowe, bo przed erą internetu na duże kampanie reklamowe, aby dotrzeć do setek tysięcy ludzi niezależnie od rynku, mogli sobie pozwolić tylko duzi gracze. Piętnaście lat temu nie było Google, nie było Facebooka. Na telewizję mało kogo było stać. Teraz jesteśmy w zupełnie innej sytuacji, bo każdy, inwestując parę złotych, może dotrzeć do dowolnej liczby osób na tej planecie. W zależności od tego, na ile pozwoli mu budżet oraz kreatywność.

promocja małej firmy w social media

źródło: Bryan Solis

Media społecznościowe to nie tylko Facebook. I chociaż razem z Google są niemal monopolistami (zwłaszcza na polskim rynku), nie oznacza to, że pasują do każdego biznesu. Każda mała firma, która podejmuje działania marketingowe w internecie, musi postawić sobie kilka pytań:

  • Czy social media są jej potrzebne?

Jest mnóstwo biznesów, gdzie media społecznościowe nie są w ogóle potrzebne. Ludzie szukają w internecie głównie informacji, dlatego dla małych biznesów najważniejsza jest wyszukiwarka i odpowiednie pozycjonowanie, aby po wpisaniu frazy kluczowej można było szybko znaleźć naszą firmę. Są też takie firmy, które działają na bardzo niszowych rynkach, głównie B2B, czyli w relacji pomiędzy firmami, gdzie media społecznościowe nie są potrzebne.

  • Co chce dzięki nim osiągnąć?

Jeżeli jest to sprzedaż, to media społecznościowe można wykorzystać do bardzo wielu rzeczy, które ją wspomogą. Pierwsza rzecz to budowa świadomości marki. Chociaż może brzmieć nieco skomplikowanie, ogranicza się to do tego, że aby ktoś od nas coś kupił, najpierw musi się dowiedzieć o naszym istnieniu. Duża marka nie rozpoczyna sprzedaży przy pierwszym kontakcie, a jedynie powiadamia o swoim istnieniu, aby ludzie mogli się z nią oswoić. Dlatego inwestuje w telewizję czy wysyła maile (mimo, że czyta je zaledwie 5-6% odbiorców).

Drugim elementem jest ochrona reputacji marki (PR), czyli obserwacja tego, co, gdzie i kiedy użytkownicy publikują o firmie w sieci. Trzeci element to tworzenie własnej społeczności. W niektórych biznesach, zwłaszcza konsumenckich, jest ona niezbędna.

  • W jaki sposób publikować treści?

Użytkownicy są przyzwyczajeni do pewnych określonych treści w mediach społecznościowych i tworząc własne, trzeba o tym pamiętać, aby przyciągnąć ich uwagę. Dodatkowo należy zrozumieć sposób działania innych czynników np. algorytmu na Facebooku. To, jaki zasięg będzie miał post, zależy od jego rodzaju.

Statystycznie największą szansę na dotarcie do użytkowników mają treści ruchome — krótkie filmy wideo, gify, materiały na żywo.

Niech Twoi klienci pomogą Ci produkować content

Można też prowadzić komunikację marketingową w taki sposób, aby to użytkownicy danego serwisu społecznościowego pomagali firmie promować firmę, bazując na tzw. user generated content. Firma Zasław, która produkuje przyczepy, otrzymuje zdjęcia od użytkowników i publikuje je na swoim fanpage’u i dzięki temu sama nie musi tworzyć treści. Innym sposobem jest stworzenie contentu, który będzie nieco humorystyczny i dzięki temu użytkownicy będą udostępniać go w swoim profilu. Dobrym przykładem jest producent piekarników Solgaz. Po premierze iPhone’a 7 Plus firma stworzyła żartobliwe porównanie, które stawiało urządzenia niemal na równi, z tą różnicą, że tylko w piekarniku da się upiec jabłka.

promocja małej firmy w social media

Jak znaleźć właściwych odbiorców?

Istnieje kilka narzędzi, które mogą pomóc w znalezieniu właściwych odbiorców. Kiedyś za tego typu usługę trzeba było zapłacić wiele pieniędzy, dziś takie narzędzia są darmowe i dostępne dla każdego. Należą do nich m.in. urządzenia do monitorowania internetu i mediów społecznościowych. Dzięki specjalnym hasłom (nazwa firmy, nazwa produktu itd.), które ustawiamy w takim serwisie, otrzymuje się powiadomienie, gdy dana fraza kluczowa zostanie wspomniana przez użytkownika. Można wtedy sprawdzić, gdzie zostało to opublikowane, a w kolejnym kroku podjąć właściwą akcję — włączyć się do dyskusji, rozpocząć sprzedaż itd. Dzięki innym narzędziom możemy otrzymać podpowiedź, o co i w jaki sposób użytkownicy najczęściej pytają w internecie lub dostosować naszą grupę docelową. Do wspomnianych usług należą m.in.:

promocja małej firmy w social media

Dzięki statystykom grup odbiorców, po wprowadzeniu kilku danych dotyczących grupy docelowej (płeć, wiek, język, zainteresowania, miejsce zamieszkania), otrzymamy informację, jak duża jest ta grupa na Facebooku. Pozwoli nam to np. precyzyjnie dopasować kampanię reklamową. Istnieją jeszcze inne narzędzia, pomagające znaleźć i dopasować odbiorców — strony internetowe oraz wtyczki do przeglądarki internetowej:

Jak można wykorzystać media społecznościowe?

Istnieje wiele możliwości, aby wykorzystać różne media do swoich celów i rozwinięcia biznesu. W dużej mierze zależy to także od dobrego researchu oraz bycia na biężąco z tym, co aktualnie się dzieje. Jest to tzw. real time marketing. Niektóre firmy wykorzystują aktualną sytuację o dużym zasięgu (wydarzenie kulturowe, polityczne), aby stworzyć produkt, który będzie dopasowany do niej i zwiększyć swoją sprzedaż np. koszulki z zabawnym lub chwytliwym napisem.

promocja małej firmy w social media

Promocja małej firmy w social media – czy to rzeczywiście takie proste? Tak!

Zanim zdecydujemy się na podjęcie jakiejkolwiek akcji związanej z promocją naszej firmy w mediach społecznościowych, warto przemyśleć sobie wszystkie wymienione punkty. Trzeba przygotować plan działania, określić budżet, ponieważ kampanie reklamowe są coraz droższe, a zasięg coraz bardziej ograniczany. Jest to jednak najbardziej efektywne pod względem kosztów narzędzie do dotarcia do większej liczby klientów. W ten sposób możemy zwiększyć pozycję naszej firmy, a co ważniejsze – jej sprzedaż.

Potrzebujesz dodatkowych funduszy na promocję Twojej firmy w social media? Sprawdź Kredytmarket!

Jak oceniasz powyższy artykuł?

Kliknij wybraną gwiazdkę by ocenić go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen: 0

Jeszcze nikt nie ocenił! Oceń jako pierwszy/a.

Przykro nam, że artykuł Cię rozczarował!

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam jak możemy ulepszyć ten artykuł?