0
(0)

Leasing jest bardzo chętnie wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania zakupu pojazdów i urządzeń dla firmy. Jakie są zalety tego rozwiązania? Czym różni się od kredytu? Prezentowane nagranie jest zapisem z warsztatów: „Dźwignie przedsiębiorczości” zorganizowanych przez nas w Lublinie 13 czerwca 2017 roku.

Młody przedsiębiorca, który pracuje na etacie, a chciałby zarejestrować własną działalność gospodarczą, zadał mi pytanie: “Potrzebuję samochodu. Czy mogę sfinansować go za państwa pośrednictwem?”. “Oczywiście!” – tak brzmiała moja odpowiedź.

Leasing można uzyskać już dzień po otworzeniu działalności gospodarczej

Różnica pomiędzy kredytem a leasingiem jest taka, że leasing można uzyskać już w pierwszym dniu działalności gospodarczej. Jeśli chodzi o możliwość wzięcia kredytu – tutaj jest potrzebna historia działalności gospodarczej.

Większość firm leasingowych jest połączona z bankami, skąd uzyskują finansowanie (oczywiście nie wszystkie). Firma leasingowa zabezpiecza się na przedmiocie. Czyli na przykład na samochodzie. Natomiast bank, udzielając kredytu, sprawdza kredytobiorcę. Jego historia jest tutaj bardzo istotna.

Leasingować można niemal wszystko

Tak samo, jak możemy kupić wszystko, otrzymując kredyt za pośrednictwem firmy Kredytmarket, tak również można wyleasingować niemal wszystko. Leasinguje się nie tylko samochody, ale również sprzęt IT, meble, nieruchomości, biura. Kiedyś kojarzono leasing tylko z samochodem. Dzisiaj zakres usług uległ znacznemu rozszerzeniu.

4 najważniejsze powody, dla których warto skorzystać z leasingu operacyjnego

  1. To bezpieczna, szybka i łatwo dostępna forma finansowania inwestycji.
  2. Uzyskujesz dostęp do maszyn, urządzeń, wyposażenia niezbędnego do prowadzenia biznesu, bez konieczności wykładania całej gotówki z góry na ich zakup.
  3. Polskie przepisy podatkowe ‘sprzyjają’ leasingowi. Czyli nie tylko rozkładasz zakup wyposażenia na raty, ale również skorzystasz oszczędności podatkowych.
  4. Leasing jest dostępny dla firm na wczesnym etapie rozwoju. A to dlatego, że nawet jeśli pomysl na biznes się nie powiedzie, zawsze pozostaje sam przedmiot leasingu.

W procedurze uproszczonej jesteśmy w stanie wyleasingować przedmiot w 48 godzin (procedura uproszczona: jeżeli leasingobiorca dostarczy wszystkie dokumenty i dokona opłaty wstępnej. Im wyższa opłata wstępna, tym mniejsze ryzyko po stronie firmy leasingowej i większa szansa na chęć współpracy).

Co leasingujemy najczęściej?

Najczęściej są to oczywiście samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe (do trzech i pół tony).

leasing

Leasing operacyjny, leasing finansowy, kredyt – porównanie

leasing

Kto jest właścicielem urządzenia?

W przypadku leasingu operacyjnego i finansowego leasingodawca sam obsługuje środki trwałe. Jest właścicielem przedmiotu, na przykład samochodu.

W przypadku kredytu, to klient jest właścicielem przedmiotu.

Czas amortyzacji

W leasingu finansowym, czas amortyzacji samochodu trwa 5 lat. W leasingu operacyjnym – 2 lata. Po dwóch latach, już możemy przejąć ten przedmiot w pełnej wartości jako naszą własność. W przypadku zakupu za gotówkę przy pożyczce, mamy 5 lat na zamortyzowanie.

W leasingu finansowym, limit amortyzacji wynosi 20 tys EUR tysięcy euro, czyli trochę ponad 80 tys. zł.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani ciągnikiem siodłowym o wartości 250 tysięcy złotych, niestety kilkadziesiąt tysięcy złotych nie zostanie zamortyzowanych.

Przy leasingu operacyjnym 100% idzie w amortyzację firmy leasingowej.

W przypadku kredytu – 100% amortyzacji leży po stronie klienta.

Możliwość wpisania zakupionego urządzenia w koszty

Leasing operacyjny jest wygodniejszy i bardziej korzystny, jeśli chodzi o podatki.

Jeżeli ja sam muszę amortyzować, to muszę założyć ewidencję środków trwałych. Muszę pamiętać o tym, żeby ten przedmiot zamortyzować w czasie. Wszystkie opłaty mogą być wpisane w koszty uzyskania przychodu.

W przypadku leasingu finansowego i kredytu – tylko amortyzacja i odsetki z rat mogą być zawarte w koszty uzyskania, do kosztów uzyskania przychodu.

Podatek VAT

W leasingu operacyjnym VAT obowiązuje przez cały okres trwania umowy. Ale uwaga: 50% w przypadku samochodów osobowych, 100% w przypadku samochodów dostawczych i ciężarowych.

W przypadku leasingu finansowego VAT płacimy jednorazowo na początku umowy.

Warto zauważyć, że istnieją produkty, które są obłożone 8% podatkiem VAT, np. sprzęt medyczny. Kupując sprzęt medyczny w leasingu, powinienem wybrać tylko leasing finansowy. Bo jeżeli chciałbym ten sam produkt wziąć w leasingu operacyjnym, to zapłacę 23% VAT. Oczywiście, mogę odliczyć sobie to od podatku i klienci wybierają tę opcję, mówiąc: „wolę leasing operacyjny, bo wtedy mogę odliczyć więcej VAT.” Ale realnie ten towar będzie droższy, ponieważ jest różnica między 8%, a 23% VAT.

Opłaty

Leasing w dużym uproszczeniu jest niczym innym jak wynajmem, zatem firma leasingowa kupując produkt wynajmuje go nam. Usługa wynajmu ma VAT w wysokości 23%, więc firma leasingowa musi naliczyć 23% VAT.

Leasing finansowy z kolei nie jest niczym innym jak dostarczeniem produktu. Czyli firma leasingowa pobiera opłatę tylko za dostarczenie produktu, a nie za jego wynajem.

Czy warto wziąć leasing?

Jeżeli jesteśmy początkującym przedsiębiorcą i wykładamy dużą gotówkę na opłatę wstępną, warto zastanowić się nad leasingiem finansowym, ponieważ wówczas od razu musimy zapłacić VAT, który możemy odzyskać, składając wniosek do urzędu skarbowego.
I mamy pieniądze na kilka kolejnych rat.

Najem długoterminowy

Najem długoterminowy nie jest niczym innym jak leasingiem operacyjnym z wysokim wykupem końcowym. Co oznacza wykup końcowy? Mówiliśmy o amortyzacji. Firma leasingowa ma prawo skorzystania z przyspieszonej amortyzacji. Jeżeli kupujemy samochód za gotówkę, musimy go amortyzować pięć lat. Firma leasingowa – dwa i pół roku. Tutaj skróciliśmy do dwóch lat. Ale tak naprawdę może ten okres skrócić do połowy. Czyli po dwóch latach możemy ten samochód wykupić z firmy leasingowej za 18% po trzech latach, a tak naprawdę po dwóch i pół roku za 1%.

Za jeden symboliczny procent. Ponieważ całość, czyli samochód, już jest po ich stronie zamortyzowana.

Jeżeli chodzi o wynajem długoterminowy, tutaj firma leasingowa stawia bardzo wysokie warunki wykupu, które czasami sięgają nawet 50%.

Dlaczego?

Jest to robione po to, aby klient nie był zainteresowany wykupem tego przedmiotu. W związku z tym przedmiot pozostaje po stronie firmy leasingowej, która z pewnością sprzeda go z zyskiem.

Firma leasingowa posiada w pełni zamortyzowany pojazd i po jej stronie zostaje jego wartość, która jest oczywiście wyższa, niż ta, którą musiałby zapłacić klient. W związku z powyższym, firmie leasingowej bardziej się opłaca przejąć od klienta ten produkt i go wypuścić na aukcję. Po prostu go sprzedać.

Co więcej, wynajem długoterminowy nie jest niczym innym, jak umową trójstronną: firma leasingowa + klient + dostawca. Wynajem długoterminowy obowiązuje tylko w przypadku nowych samochodów lub tak zwanych samochodów „demo‟, czyli tych, które są wykorzystywane przez dealerów jako samochody prezentacyjne. Nie możemy wziąć pojazdów używanych, bo ich wartość zbyt bardzo spada w czasie.

Dla kogo wynajem długoterminowy jest korzystny?

Wynajem długoterminowy jest korzystny dla firmy, która chce zakupić całą flotę samochodów. Mając kilkanaście samochodów, właściciel takiej firmy nie będzie chciał się martwić co z nimi zrobić po okresie leasingu. Zwłaszcza, że codziennie ktoś inny używa tego samochodu.

Bardzo często w takim produkcie, jakim jest wynajem długoterminowy jest zaszyta tak zwana usługa serwisowa. Czyli w ramach płaconej raty można otrzymać opłacony serwis, wymianę opon, ubezpieczenie. To jest korzystne, ale jeżeli jesteśmy zainteresowani jednym samochodem.

Mając możliwość wykupu za 1% po trzech latach, na pewno sprzedamy nasz samochód za większe pieniądze. Po wykupie można go przepisać bez żadnych kosztów na osobę najbliższą. Bez żadnego podatku. Co więcej, po pół roku ta osoba może ten samochód sprzedać bez żadnych dodatkowych kosztów.

Jeśli samochód był użytkowany nieprawidłowo, jego wartość spada…

Firma leasingowa zakłada na początku, że samochód będzie używany idealnie. Tak, jak mówi instrukcja. Kiedy dojdzie do wykupu i jeżeli ten wykup będzie na poziomie 50%, a rzeczoznawca stwierdzi, że wartość tego samochodu spadła do 40%, to 10% pokryje klient.

Jeżeli chodzi o wynajem długoterminowy, wykup końcowy jest narzucony przez firmę leasingową.

Zastanawiasz się czy lepiej zainwestować w zakup, czy go leasingować?

Warto spróbować leasingu. Tutaj bardzo dużo zależy od analityka i jego rekomendacji. Brokerzy leasingowi są w stanie przedstawić sytuację firmy w odpowiednim świetle korzystnym dla analityka i firmy leasingowej.

Jak oceniasz powyższy artykuł?

Kliknij wybraną gwiazdkę by ocenić go!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen: 0

Jeszcze nikt nie ocenił! Oceń jako pierwszy/a.

Przykro nam, że artykuł Cię rozczarował!

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam jak możemy ulepszyć ten artykuł?