Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Aleksander Widera
4.9
(27)

W ostatnim czasie, niespodziewana sytuacja z panującym wirusem SARS-CoV-2 zaskoczyła najbardziej przedsiębiorców. To szczególnie małe firmy odczuwają skutki finansowe na własnej skórze. Rząd pracuje nad projektem ustawy tzw. tarczy Antykryzysowej określającej pomoc takim firmom. I chociaż pomoc rządu jest jak najbardziej wskazana to jednak czasami niewystarczająca. W oczekiwaniu na plan A, warto zastanowić się nad planem B.

Plan B. Zawieszenie działalności 

Tym planem może być zawieszenie działalności. Może to zrobić każdy przedsiębiorca, który jest wpisany do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Przedsiębiorca, który prowadzi firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej może bezterminowo, nie krócej jednak niż na 30 dni, zawiesić swój biznes.

Wyjątkiem jest miesiąc luty, który jest krótszy. Ustawodawca w tym przypadku przewidział możliwość zawieszenia firmy na okres krótszy niż 30 dni właśnie w przypadku tego miesiąca. 

Jakie są korzyści?

Wniosek o zawieszenie, który składa jednoosobowa działalność gospodarcza do CEIDG jest informacją dla ZUS o wypisaniu firmy z list ubezpieczonych i płatników. 

Dużą zaletą w przypadku takiej decyzji jest brak pewnych kosztów, ponoszonych co miesiąc. Nie płacisz zaliczek na podatek dochodowy. Zrzekasz się również obowiązku płacenia składek emerytalnych. Jeżeli jesteś płatnikiem VAT to w czasie zawieszenia działalności, podatnik nie składa deklaracji za okres rozliczeniowy tego podatku.

Brak wpłat na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe, brak stresu wynikającego z zobowiązań wobec pracowników i kontrahentów również możemy zaliczyć do korzyści z zawieszenia działalności. W czasie samego zawieszenia firmy masz możliwość przyjmowania należności z umów zawartych przed zawieszeniem czy sprzedaży wcześniej zamówionych produktów. Daje Ci to możliwość zabezpieczenia źródła przychodu przez jakiś czas.

Jak zawiesić działalność?

Tak właściwie to proces jest bardzo krótki, musisz wykonać tylko jeden krok 😉 Jeżeli posiadasz profil zaufany, najłatwiejszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku online. Zrobisz to wypełniając odpowiedni formularz na stronie: www.ceidg.gov.pl.

Jeżeli chcesz zmniejszyć formalności najwygodniej jest złożyć formularz pierwszego dnia miesiąca. Gdybyś zrobił to w innym dniu, konieczne byłoby przeliczanie składek i wymiaru podatku z poszczególnych dni jego korzystania.

Ważne! Przed zawieszeniem firmy, konieczne jest rozwiązanie umów z pracownikami i kontrahentami. Do puli formalności trzeba również dodać składki na ZUS czy VAT. 

Dwie strony medalu

Warto jednak wiedzieć, że tego typu działanie ma dwie strony medalu. Zawieszając działalność ograniczasz dużą część podatków, które musiałbyś zapłacić. Odciąża Cię to z obowiązków, ale i praw. Praw chociażby do ubezpieczenia zdrowotnego. W tak niesprzyjających warunkach najrozsądniej jest wykupić takie ubezpieczenie dobrowolnie – bezpośrednio z NFZ (koszt to około 500 zł) Wystarczy, że wypełnisz wniosek i złożysz go w oddziale wojewódzkiego NFZ właściwego ze względu na Twój adres zamieszkania. 

W trakcie zawieszenia nie możesz osiągać bieżących przychodów. Nie ma możliwości dołączenia do ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego – nawet dobrowolnie.

Dodatkowo, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawieszenie działalności może mieć negatywny wpływ na Twoją zdolność kredytową. Jeżeli w przyszłości planujesz pozyskać finansowanie to sprawdź nasz artykuł na temat tego, w jaki sposób zawieszenie działalności postrzega potencjalny kredytodawca. Na przykład taki jak Kredytmarket. 

PS. Jeżeli nadal czujesz niedosyt informacji to zachęcamy Cię do odwiedzenia tej strony rządowej informującej o zawieszeniu działalności gospodarczej.

Przeczytaj także:

Jak zawiesić działalność

Jak oceniasz powyższy artykuł?

Kliknij wybraną gwiazdkę by ocenić go!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba ocen: 27

Jeszcze nikt nie ocenił! Oceń jako pierwszy/a.

Przykro nam, że artykuł Cię rozczarował!

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Aleksander Widera

Zainspirowany przez przyjaciół rozpoczął projekt Kredytmarket, przekonał inwestorów i pozyskał do współpracy wspaniałych ludzi. Wcześniej przez 15 lat związany z rynkiem produktów inwestycyjnych (ipopema), bankowością (mBank) i usługami doradztwa gospodarczego (pwc).